مطالب علمی

پژوهشهای جدید نشان داده است: زنان آلوده به انگل گربه موسوم به Toxoplasma gondii بیشتر از زنان غیر آلوده به خودکشی مبادرت می‌ورزند. انگل مزبور نوعی تک‌یاخته است که گربه‌ها را آلوده می‌کند اما می‌تواند در بدن هر موجود خونگرمی سکنی گزیند.
انسان‌ها از طریق تماس با مدفوع گربه، مصرف گوشت نپخته یا سبزی‌های نشسته می‌توانند به آن آلوده شوند. به هنگام ورود به بدن، این انگل می‌تواند درون بافت‌های مغز و ماهیچه‌ موجود در پوشش‌های مقاوم در مقابل سیستم ایمنی جاگیری کند.
مطالعات مختلف آلوده شدن توسط این انگل را با مشکلات متعدد مغزی و سلامت روانی مانند اسکیزوفرنی، اختلالات عصبی و سرطان مغز مرتبط دانسته‌اند اما دانشمندان هنوز به طور قطع نمی‌دانند که آیا انگل در بروز این اختلالات نقش دارد یا صرفاً یک عارضه جانبی است.
تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه مریلند از ارتباط بین انگل گربه و خودکشی حکایت دارد.

آن‌ها هنوز در خصوص این موضوع که آیا این T. gondii است که فرد را به خودکشی وا می‌دارد یا خیر، اطلاع دقیقی ندارند. با این حال مشاهدات حاکی از آن است که زنان آلوده به آن ۱.۵ برابر بیش از زنان غیرآلوده دست به خودکشی می‌زنند.
انگل گربه در بدن میزبان بازی موش و گربه‌بازی را صورت می‌دهد. در آزمایشات انجام شده موش‌های آلوده به T. gondii ترسشان از بوی ادرار گربه را از دست دادند. این انگل در واقع مغز را به گونه‌یی تغییر می‌دهد که بوی مدفوع گربه برای موش‌ها جذاب شده، بنابراین آن‌ها به سوی این دشمن سوق داده می‌شوند. این عمل برای انگل که به منظور تولید مثل باید خود را به روده یک گربه برساند، خوشایند است. هنوز این موضوع که آیا تکنیک‌های کنترل مغز انگل بر انسان‌های آلوده تاثیر می‌گذارد یا خیر مشخص نیست.
دانشمندان دانشگاه مریلند پژوهش خود را بر روی ۴۵ هزار و ۷۸۸ زن دانمارکی که نوزادانشان بین سال‌های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ دارای آنتی‌بادی T. gondii بودند، صورت دادند. نتیجه مثبت نشانه‌یی قاطع دال بر آلودگی مادر بود. نتایج نشان داد که نزدیک به یک چهارم این زنان در زمان زایمان به این انگل آلوده بودند.
دانشمندان در گام بعدی سوابق پزشکی زنان حاضر در نمونه موردی را بررسی کردند و دریافتند که تعداد نسبتاً کم (۵۱۷ تن) مبادرت به خودکشی کرده بودند و ۷۸ نفر از آن‌ها از شیوه‌های خشن مانند اسلحه، ابزار تیز یا پرش از ارتفاع برای انجام این عمل استفاده کرده بودند. ۱۸ زن حاضر در خودکشی موفق عمل کردند که هشت تن از آن‌ها آلوده به انگل گربه بودند.

یک تحلیل آماری ارتباط بین تلاش به خودکشی با استفاده از روش‌های خشن و آلودگی به انگل مزبور را نشان داد. این بررسی‌ها حاکی از آن است که احتمال خودکشی خشونت‌آمیز زنان آلوده ۱.۸ برابر زنان غیرآلوده بودند.
این دانشمندان توانستند نشانه‌‌های بیماری‌های روانی را کنترل کنند و این بدین معناست که خودکشی این زنان به آلودگی و نه فقط به مشکلات روانی مرتبط است. مطالعات بیشتری برای تعیین این موضوع که آیا انگل مزبور موجب خودکشی یا آسیب به خود می‌شود یا خیر، لازم است. در صورت پاسخ مثبت به این پرسش گام بعدی تعیین چگونگی صورت دادن این امر است.
یک توضیح می‌تواند این باشد که انگل بر مغز به گونه‌یی تاثیر می‌گذارد که موجب بروز بیماری روانی شود یا این که سیستم‌ایمنی را مجاب به حمله به مغز می‌کند.
یافتن رابطه سببی به دانشمندان در غربالگری افراد در معرض بالای خطر خودکشی و همچنین ارائه راهکارهایی برای مداخله در این امر کمک می‌کند.
در حال حاضر یک سوم جمعیت جهان به انگل گربه(که فاقد نشانه‌های بیماری است) آلوده هستند. پزشکان به زنان باردار توصیه می‌کنند که آن‌ها جعبه‌های حاوی مدفوع گربه را عوض نکنند زیرا می‌توانند آلودگی را به جنین انتقال دهند.

/ 2 نظر / 22 بازدید
تشکری

سلام پست مفید یه . راستی یه سوال چرا دیگه تو وب کلاس مطلب نمیزارین ؟

آریا

مطالب جالب و خوندنی زیادی تو این وب هست ولی متاسفانه برخی از لینکهای این وبلاگ فکر کنم که مشکل داشته باشه . ممنون اگه مدیر چک کنن.